Obserwatorzy

czwartek, 29 maja 2014

u rodziny

Po ostatnim wpisie miałam szybko dodać kolejny, ale jakoś tak wyszło, że odzywam się dopiero dzisiaj. Szkoła nie przestaje mnie zaskakiwać, ale nie będę się tu rozpisywała na ten temat. Jak ostatnio przeczytałam w jednej z książek " Patrz na wszystko z lotu ptaka. Wznieś się ponad to i spójrz z góry na krajobraz, jakim jest całe twoje życie. Te smutne licealne lata? To tylko chmura na horyzoncie... albo zdradliwe jezioro. Wszystko zależy od perspektywy, więc dobrze jest zachować pewien dystans."
Nie uważam, że licealne lata są smutne, ale w zupełności zgadzam się, że zachowanie dystansu jest konieczne. Nie można przez te 3 lata żyć tylko i wyłącznie szkołą. Naprawdę szkoda mi osób, które ciągle siedzą nad książkami i zakuwają... Kolejną rzeczą jest to, że coś dzieje się z moim nowym laptopem, zmusiłam się do zgrania zdjęć na stary komputer, aby dodać, bo mam troszeczkę czasu... Ogólnie to dziwnie mi to przyznać, ale naprawdę jestem zajęta... Najbliższe dni, tygodnie mam zaplanowane i to naprawdę fajnymi, interesującymi wyjazdami i wydarzeniami... Okay, zacznę pisać na właściwy temat...

Szkoda, że nie pisałam tej notki krótko po powrocie od rodziny, bo teraz moje spostrzeżenia nie są już takie wyraźne... ale do rzeczy.
W poprzednią sobotę pojechałam na mazowsze na komunię mojego małego kuzyna. Kiedyś jeździłam tam znacznie częściej, ale teraz jestem starsza i jakoś nie sprawia mi to wielkiej frajdy. Ogólnie rzecz biorąc chciałabym napisać o różnicach jakie zauważam pomiędzy zachodnią, a centralną Polską. Oglądając np. wiadomości często wspominają jak to Polska " goni" państwa zachodnioeuropejskie, rozwija się i tak dalej. Trochę mnie dziwi, że region w pobliżu stolicy naszego kraju ( według mnie) znacznie różni się od okolic w których mieszkam. Nie wiem jak to najlepiej ująć słowami, aby wyjaśnić, co mam na myśli i przy tym nikogo nie urazić. Może napiszę, jak to wygląda na Dolnym Śląsku (szczególnie z perspektywy wioski). Mimo, że są oczywiście rodziny, które żyją bardzo skromnie, to wiele domów jest teoretycznie nowych, albo chociaż wyremontowanych i są dość duże. Domy stoją praktycznie jeden koło drugiego, nieczęsto zdarza się, że ktoś wybudował się zdala od innych budynków... jadąc w kierunku Warszawy z czasem widok przez szybę samochodu zmienia się. Domy nie stoją blisko siebie (trudno nawet powiedzieć, że wszyscy mają sąsiadów), a wyglądem różnią się od tych, które mijam codziennie tu, gdzie mieszkam. Oczywiście nie jest tak, że nie ma jakiś " małych rezydencji", ale mi głównie rzucają się w oczy małe domki z dwuspadowym dachem (moja mama zauważyła, że na wielu podwórkach są jeszcze nawet studnie). Pisząc to, nie jestem pewna, czy mnie rozumiecie, ale może też kiedyś zwróciliście na to uwagę... Faktycznie, w okolicach Sochaczewa są wybudowane świetne drogi i zakłady pracy zatrudniające wiele osób, ale nie zauważyłam, żeby ludziom żyło się tam lepiej. Nie wiem jak to jest na wschodzie naszego kraju, bo tylko raz byłam w tamtych rejonach w drodze na Ukrainie ( i to jeszcze dobre kilka lat temu)... Jednak porównując niemiecką i polską wioskę, to trudno znaleźć podobieństwa. W Niemczech po wioskach regularnie krążą pociągi, a w Polsce ciężko jest nawet z rozwiniętą linią autobusową... Naprawdę mamy do czego dążyć.

Dzisiejszy post wyobrażałam sobie nieco inaczej. Poprostu nie potrafię do końca wytłumaczyć mojego punktu widzenia. Podkreślam, że bardzo uogólniłam i niekoniecznie musicie się ze mną zgadzać.

A Wy w jakim regionie mieszkacie? Co chcielibyście w nim zmienić?

PS Zdecydowanie muszę pisać tu częściej, bo później muszę pomijać ciekawe dla mnie wątki, aby nie było za dużo informacji w jednym poście.


Oklaski dla tego, któ zgadnie co to jest :D
Trzymajcie się! Już prawie weekend! :*

1 komentarz:

  1. Bardzo fajne zdjęcia. ; )
    Wszystko idzie do przodu, do tego należy się przyzwyczaić ; >

    Obserwuję ; )
    http://lets-her-go.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń